5 powodów, dla których każda kobieta powinna wymienić konwencjonalne kosmetyki na naturalne

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kosmetyki są dla większości kobiet ważnym elementem codziennej toalety. Dbanie o skórę, pielęgnacja twarzy i ciała to klucz do zdrowego wyglądu i dobrego samopoczucia. Jednak kosmetyki pielęgnacyjne mają zazwyczaj długie, skomplikowane i niezrozumiałe składy, wydaje się, że do każdej części twarzy i każdej części ciała potrzebujemy innego żelu, innego serum i innego kremu. W efekcie okazuje się, że nasze łazienkowe szafki i półki są zapełnione dziesiątkami buteleczek, których i tak nie używamy. Kosmetyki naturalne są o wiele łatwiejsze w użyciu, a ich działanie zdecydowanie efektywniejsze. Poznaj 5 powodów, dla których powinnaś zmienić kosmetyki na naturalne.

Oszczędność pieniędzy

Ogromnym plusem kosmetyków naturalnych jest ich cena. Wszelkie składniki, których potrzebujesz, by stworzyć pielęgnacyjną rutynę dla swojej skóry to pojedyncze oleje, masła, hydrolaty i ekstrakty. Ceny produktów, dzięki którym efektywnie zadbasz o swoją twarz i ciało, są o wiele tańsze od gotowych mieszanek, które możesz kupić w sklepach. Oleje i hydrolaty dostępne są na przykład w 100 ml butelkach, przez co ich cena może wydawać się wyższa od gotowych kremów na bazie olejów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w kremach jest mnóstwo innych składników, które rozrzedzają i odbierają efektywność substancjom aktywnym. W 30 ml kremu, za który zapłacimy 50 złotych, znajdować się będzie zaledwie kilka mililitrów oleju, który rzeczywiście ma działać na skórę. Z kolei za tę samą lub niewiele wyższą cenę możemy kupić czysty olej czy hydrolat, który aktywnie będzie działał na naszą skórę. 

Większa efektywność kosmetyków naturalnych

Naturalne produkty to właściwie koncentraty kosmetyków dostępnych na sklepowych półkach. W gotowych produktach naturalne składniki aktywne są rozrzedzone, a przez to ich skuteczność staje się mniejsza. Przy stosowaniu kosmetyków naturalnych należy jednak zachować ostrożność, by nie przesadzić z ilością i intensywnością działania produktów. Medycyna naturalna, choć zazwyczaj łagodna, wymaga wiedzy i nie wybacza wszystkich błędów.

Większa wydajność naturalnych kosmetyków

Dzięki temu, że naturalne kosmetyki są skoncentrowane i mają mocne działanie, wystarczy już kilka kropli, żeby produkt dał efekt. Dlatego kosmetyki naturalne są bardzo tanią opcją pielęgnacji skóry. Nie dość, że można kupić je w bardzo atrakcyjnych cenach, to dodatkowo są one niezwykle wydajne i starczają na bardzo długi czas. Pamiętaj tylko o prawidłowym przechowywaniu kosmetyków. Dowiedz się, jakie produkty trzeba przechowywać z dala od wilgoci, jakie chronić przed światłem, a co powinno być trzymane w lodówce. 

Odpowiedź na potrzeby alergików

Jeśli jesteś uczulona na konserwanty w kosmetykach, naturalne oleje to idealna opcja dla Ciebie. Naturalne kosmetyki nie zawierają sztucznych substancji konserwujących, przez co są  bezpieczne dla osób, które są na nie uczulone. Jeśli jednak nie wiesz jaki konkretnie składnik uczula Cię w kosmetykach, bądź ostrożna nawet przy naturalnych produktach. Naturalne kwasy owocowe czy ekstrakty roślinne mogą być silnie alergizujące dla osób ze skłonnościami do uczuleń.

Ekologiczne rozwiązanie

Jeśli bliskie Twojemu sercu są tematy ochrony środowiska, na pewno ucieszysz się z faktu, że kosmetyki naturalne są dużo bardziej zrównoważone niż kremy i płyny dostępne na sklepowych półkach. Ich ślad węglowy i ilość wody, zużytej do ich produkcji są zazwyczaj zdecydowanie mniejsze w porównaniu do konwencjonalnych kosmetyków. Ponadto wiele naturalnych kosmetyków pakowanych jest w szklane butelki lub słoiczki.

Jeśli zastanawiałaś się nad zmianą pielęgnacji twarzy i ciała lub poszukujesz dla siebie odpowiednich kosmetyków, przemyśl przejście na kosmetyki naturalne. Lista plusów jest o wiele dłuższa, niż przedstawiliśmy powyżej i choć, jak wszystko, naturalne produkty mają też swoje wady, pozytywy zdecydowanie je przeważają.

Przeczytaj też: Hydrolat – co to takiego i dlaczego warto mieć go w swojej kosmetyczce?

Zdjęcie główne: VICUSCHKA/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*