Jak uchronić się przed przykrym zapachem podczas aktywności?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Lubisz być aktywna fizycznie. Codziennie wybierasz się na spacery, medytujesz, a czasem nawet biegasz czy chodzisz na basen. Są jednak dni, kiedy masz ochotę się zmęczyć tak mocno, żeby poczuć moc endorfin. Blokuje Cię jednak fakt, że wzmożona aktywność fizyczna wiąże się z potem, a pot z przykrym zapachem. Na szczęście z tym można sobie skutecznie poradzić. Jak? Sprawdź nasze niezawodne porady!

Przygotuj się do treningu, zanim wyjdziesz z domu

Zadbaj o swój komfort, jeszcze zanim pójdziesz na siłownie, ściankę wspinaczkową czy zumbę. Weź prysznic z odświeżającym żelem, który usunie ze skóry bakterie – te są bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu – i doda Ci energii do działania. Wybieraj kosmetyki pobudzające zmysły, o aromatach wprawiających w dobry nastrój. W ten sposób zmotywujesz się dodatkowo.

Wybierz odpowiednie ubranie. Jeśli będziesz ćwiczyć na siłowni, weź luźne spodenki bądź dopasowane, ale elastyczne legginsy i wygodną koszulkę. Najważniejsze, by ubrania były wykonane z przewiewnego materiału, który nie tylko odprowadzi ciepło i wilgoć, ale również nie będzie przyklejał się do skóry podczas ćwiczeń. Jeśli zaś wybierasz się na trening na powietrzu, dostosuj ubiór do pogody. Zimą koniecznie załóż bieliznę termiczną i bluzę z softshellu, która ochroni Cię przed wiatrem i mrozem.

Zabezpiecz skórę antyperspirantem

Antyperspirant to kosmetyk przeznaczony do ochrony przed nieprzyjemnym zapachem potu oraz wilgocią pod pachami. Ale z powodzeniem możesz go użyć na innych obszarach ciała. Jak antyperspirant chroni przed poceniem się? Taki kosmetyk w swoim składzie zawiera substancje hamujące aktywność gruczołów potowych, pochłaniające nieprzyjemny zapach i utrzymujący suchość. Ich działanie aktywuje się dopiero pod wpływem podwyższonej temperatury ciała, co pozwala na zminimalizowanie wydzielania potu. I co ciekawe, antyperspirant działa, dopóki nie zmyjesz go ze skóry. Oznacza to, że będzie chronił Cię przez cały czas aktywności, a nawet tuż po niej, dopóki nie weźmiesz kąpieli.

Pamiętaj jednak, że pocenie się to naturalny proces, który ma na celu termoregulację organizmu. Nie powinnaś go całkowicie blokować. Dlatego antypersrtinatu używaj tylko pod pachami, w pachwinach udowych i jeśli masz duży biust, tuż pod nim.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie

Wbrew pozorom, im więcej wypijesz, tym wcale bardziej się nie spocisz. Wręcz przeciwnie, woda pomaga regulować temperaturę ciała. Jeśli będziesz pić regularnie podczas treningu, będziesz się schładzać od wewnątrz, a wytwarzany pot będzie miał mniej ostry, nieprzyjemny zapach. Dlatego na każdą godzinę planowanego treningu zabierz ze sobą przynajmniej jeden litr wody w temperaturze pokojowej.

Dobrym zwyczajem jest również rezygnacja z ostrych potraw tuż przed aktywnością fizyczną. Jeśli planujesz dzisiaj prosto po pracy jechać na siłownię, unikaj cebuli, czosnku, ostrych przypraw i ziół, które wydzielają silny zapach. Podobnie będzie z nikotyną, kofeiną czy alkoholem. Ich nadmiaru najlepiej unikać w ogóle, ale w dni treningowe zdecydowanie lepiej sobie je odpuścić.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*