Na czym polega akupunktura?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ma tajemniczą nazwę i długą historię. Akupunktura to jedna z najstarszych metod leczenia różnych dolegliwości i schorzeń. Warto dowiedzieć się, jak wygląda ten zabieg.

Co warto wiedzieć o akupunkturze?

W dzisiejszych czasach akupunktura polega na nakłuwaniu wybranego obszaru ciała za pomocą metalowych igieł. Tak najłatwiej jest wytłumaczyć podstawy tej czynności. Jest wiele publikacji na jej temat i wiele osób twierdzi, że jest niesamowicie skuteczna. Ma być pomocna w przywróceniu naturalnej równowagi fizjologicznej ciała. Zabiegi te mają wzmacniać układ immunologiczny człowieka. Poza tym często są pomocne w łagodzeniu bólu oraz wpływają na regenerację tkanek. 

Zwolennicy akupunktury twierdzą, że przydaje się ona przy alergiach, migrenach, chorobach układu krążenia. Poza tym pozytywne skutki tego zabiegu są odczuwane przy problemach z układem pokarmowym. Ma także łagodzić objawy po odstawieniu papierosów. Opinie na temat tego zabiegu są różne. Zaleca się używanie go przy łagodniejszych dolegliwościach. Takich, które wynikają ze stresu, urazów mechanicznych, bądź drobnych infekcji. Jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie. Z poważniejszymi objawami lepiej udać się do odpowiedniego lekarza. 

Pomimo tego, że do zabiegu używa się igieł, podobno jest bezbolesny. Używane do niego przyrządy są cienkie i elastyczne. Wpływa to na rozluźnienie podczas zabiegu. Akupunktura wygląda nieprzyjemnie, ale niektórym zdarza się nawet zasnąć w trakcie jej wykonywania. Zabieg ten często łączy się z przyjmowaniem leków lub ziołolecznictwem. Wtedy efekty są lepiej widoczne.

Fot. Ryutaro Tsukata/Pexels

Akupunktura kosmetyczna

Obecnie zabieg ten cieszy się popularnością również w gabinetach kosmetycznych. Przypomina klasyczną akupunkturę. Jest wykorzystywany jako opóźnienie procesów starzenia. Polecany jest dla osób, które chcą wygładzić zmarszczki i poprawić jędrność skóry. Akupunktura kosmetyczna jest zalecana kobietom po 30 roku życia. Chociaż coraz bardziej popularna jest wśród panów. Wykonana w odpowiedni sposób, wyraźnie działa na młody i promienny wygląd. Zabieg ten wpływa na mikrokrążenie twarzy, przez co zwiększa się ukrwienie. Stymuluje również produkcję kolagenu. Daje to efekt rozświetlenia oraz wyrównanego kolorytu. Ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie przy kontakcie z lekarzem. Regularnie wykonywana czynność daje najlepsze rezultaty.  Niektóre gabinety oferują dodatkowo masaż twarzy przy użyciu olejków, co podbija efekt akupunktury. Wpływa też to na rozluźnienie.

Akcesoria do akupunktury 

Do wykonania zabiegu potrzebne są konkretne artykuły medyczne. Kupisz je w specjalnych sklepach. Są to na przykład przystosowane do akupunktury igły. Powinny być wykonane ze stali chirurgicznej. Przy zakupie zwróć uwagę na to, żeby były dobrze wypolerowane. Wpłynie to na szybkość zabiegu. Dodatkowo pacjent będzie odczuwał mniejszy ból. Takich igieł można także użyć do wykonania makijażu permanentnego. Lekarze zazwyczaj używają jednorazowych artykułów. Każdy pacjent przed wykonaniem akupunktury dostaje swój zestaw igieł. Zabieg powinien być przeprowadzony w sterylnych warunkach. 

Dla bezpieczeństwa warto zakupić środek do dezynfekcji. Sprawdzą się tu płyny na bazie alkoholu. Te uniwersalne używane są do rąk, skóry i do małych powierzchni wyrobów medycznych. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki. To podstawa przy jakichkolwiek zabiegach wykonywanych na ludziach. Powyższe polecenia to porady dla osób, które mają doświadczenie w tego typu zabiegach. Nie próbuj bez wiedzy wykonywać akupunktury na własną rękę. 

Zdjęcie główne: Alma Thai/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*