Modowe zero waste. Jak wyglądać modnie, a jednocześnie dbać o planetę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O tym trendzie mówi dziś każdy. Teraz nie wystarczy wyglądać modnie – trzeba także dbać o planetę. W obliczu kryzysu klimatycznego moda musi być odpowiedzialna. Wchodzisz w to? Mamy nadzieję, że tak!

Przemysł odzieżowy nie jest eko!

Czy wiesz, że zanieczyszczenia związane z przemysłem odzieżowym to ogromny problem, nie bez znaczenia w kwestii aktualnego kryzysu klimatycznego? Branża fashion to druga najgorzej działająca na nasze środowisko – zaraz po branży naftowej. Na wysypiska śmieci trafiają wciąż tony ubrań, a prestiżowe marki wolą niesprzedaną odzież spalić, niż sprzedać po wielokrotnie obniżonych cenach. Chodzi o prestiż, a cierpi na tym środowisko.

Zero waste – ogranicz modowe odpady!

Ruch zero waste to dziś nie tylko oszczędzanie wody czy recykling śmieci. Działania związane z naszymi ubraniami oraz dodatkami są nie mniej ważne. Postaw na styl życia przyjazny naturze i dołóż swoją cegiełkę do walki z niekwestionowanym kryzysem klimatycznym. 

Sprawdź, co masz w szafie

Zanim znowu podejmiesz decyzję o zakupach, które zabiorą Ci czas i uszczuplą portfel, zastanów się, czy na pewno w swojej szafie nie masz już wystarczającej ilości ubrań? Wybierasz się do centrum handlowego po parę jeansów, a może tak naprawdę masz już w szafie świetne denimowe spodnie, tylko o nich zapomniałaś? Podstawą jest sprawdzenie, co masz w szafie. Stos nowych ciuchów niekoniecznie jest Ci potrzebny, nawet jeżeli chwilowo myślisz inaczej. 

Nie używasz? Oddaj lub sprzedaj

Jeżeli czegoś nie używasz i jesteś pewna, że nie chcesz już mieć tego w swojej szafie – nie wyrzucaj. Po co kolejne ubrania mają trafić na wysypisko śmieci, jeżeli na pewno znajdzie się ktoś, kto chętnie je założy? Jeżeli wystawisz je w Internecie, masz szansę nawet dodatkowo zarobić. Możesz też po prostu oddać swoje używane ubrania w dobrym stanie koleżance albo skontaktować się z którąś z organizacji pomocowych czy domów samotnej matki. Są miejsca, gdzie Twoje ubrania na pewno się przydadzą.

Kupuj w second-handach!

Czy wiesz, jak wiele świetnych ciuchów czeka na Ciebie w second-handach? Niskie ceny to coś, co dodatkowo kusi. Wielbicielki odzieży używanej nie mają wątpliwości – w lumpeksie znajdziesz jakościowe T-shirty, swetry, spodnie czy sukienki. Nie ma satysfakcji większej od tej, gdy upolujesz basicowy T-shirt z dobrym składem i zapłacisz za niego grosze. Warto wkręcić się w lumpeksowe łowy i korzystać z ubrań w drugim obiegu. To zdecydowanie bardziej eko niż zakupy w sieciówkach.

Zanim kupisz – zastanów się

Przed zakupami – czy to w galerii handlowej, czy w second-handzie – pomyśl przez chwilę. Warto zadać sobie kilka pytań:

  • Czy naprawdę potrzebuję tej rzeczy?
  • Jak często będę jej używać?
  • Czy pasuje ona do tego, co już mam w szafie?

Impulsywne zakupy to największy wróg – zarówno środowiska, jak i Twojego portfela. Może się okazać, że z użyciem tego, co masz w szafie, możesz skomponować fantastyczne outfity, które zrobią wrażenie na każdym i w których Ty będziesz czuć się wyjątkowo. Bezrefleksyjne gonienie za modą jest bez sensu – nie mamy co do tego wątpliwości.

Warto zastosować te metody, żeby swoimi działaniami nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska – bądź eko!

Zdj. główne: Nareeta Martin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*